Sepetim ( 0 )
Kategoriler

Çalışmamız

Tüm bitkisel tarım faliyetleri genel olarak 2 başlıkta gruplanmakta, hatta fakültelerde bu şekilde çalışılmaktadır:

 

Organik Bitki Besleme

Bitki besleme konusunda organik çiftçinin en büyük 4 yardımcısı toprak işleyiciler, baklağil bitkileri, çiftlik gübreleri ve doğal atıklardır.  Organik tarım işletmelerimizde aşağıda görülen sarı renkli ve diğer 3 adet rotovatör, 2 hidrolik kaldırmalı diskaro, 2 yaylı goble, 1 dik freze karıştıcı, 1 el tipi 6hp rototiller olmak üzere etkin bir traktör ataşman grubu ve bunları kullanan 3 adet 4x4 new Holland Traktörümüz bulunmaktadır. 

Bahçe Çalışma - 06

Yaz otları kış başlangıcında kendiliğinden 1-2 gece soğuk görünce kurusa bile zararlı böceklere yuva olmamaları, toprağın sıcaklığının özellikle fidanları kış donlarından koruması için sürülüp kıyılıp toprağa karıştırılmları gerekmektedir. Görüldüğü üzere, ot ilacı ile zehirlenmemiş, yabancı otu bol topraklarda bu makinalar bile zorlanmaktadır. Sürekli bunların temizliği ile uğraşıp işi aksatmamak için birden fazla makina kullanılmaktadır.  Bölgemizde özellikle sıkıntı çıkartan yabancı ot türleri ayrık (couch grass), geliç (sorghum grass) ve odunsu köklü halk arasında demir dikeni denilen türlerdir. Bunun yanında şekerli meycevik taneleri yüzünden sürekli kuşlar tarafından tohumu yayılan arsız bögürtlen çalısı, yabani dut ve incir ağaçları da makinaları zorlayan hatta bıçaklarımızı kıran türlerdir.   

 Bahçe Çalışma - 01

Baklağiller arasında bugüne kadar çok kez fiğ ve bakla ekimlerimiz yapılmış, halen bunlardan aldığımız tohumlarla parça parça ekilerek topraklarımız organik madde ve azotça zenginleştirilmektedir.

Çiftlik gübresi olarak etrafımızda bolca bulunan Toros Yörüğü kardeşlerimizden traktörle çekip döktüğümüz koyun gübresi kullanılmaktadır. Bu koyunlar tüm yaz Toros yaylarında dağlardaki tertemiz otlarla beslenen, kışın Çukurova'mızda bahçe ve kanal kenarlarındaki yabancı otları, tarla hasat artıklarını temizleyerek beslenen, protein katkılı yem yedirilmediği için de antibiyotik görmeyen hayvanlardır.   

Doğal atıkların gübre olarak değerlendirilmesi konusunda bizzat makinalaşarak uyguladığımız malzemelerden birisi Boynuz Unudur (Horn Meal).  Bunun için küçükbaş hayvan etinin bolca tüketildiği Adana, Gaziantep, Maraş illerimiz mezbahanelerinden toplanan TIR kamyonları dolusu küçükbaş hayvan boynuzları bizzat İzmir'den kendi elimizle getirdiğimiz plastik takoz kırıcı makinamızda öğütülmektedir. Boynuz kemiğinde normal hayvan kemiğinden çok daha yüksek oranda azot (Na) içeriği bulunmaktadır. Bu azot kimyasal gübrelere göre hala çok düşük olsa bile toprakta canlı hayatı daha uzun süre beslemekte, meyvelere eşsiz doğal bir lezzet katmaktadır.

Bahçe Çalışma - 04

 

Organik Bitki Koruma

Bitki korumada organik çiftçinin en büyük 4 yardımcısı koruyucu elementler, aromatik bitkiler, bitkisel preparatlar ve faydalı canlılardır.

İzin verilen maddeler arasında Organik Tarım Yönetmeliğimizde bahsi geçen, oldukça eski ve geleneksel ürünler olan Sulu Kükürt, Göztaşı, Kara Boya, Gülleci Bulamacı gibi maddelerdir.  Bunlar adlarından anlaşılacağı gibi topraktan çıkan elementel temel maddelerdir. Hiçbirisi bir zehir formülasyonu değildir. Organik olmalarının sebebi ya meyve bünyesine kabul edilmemeleri, yada bitki stomalarından içeri giremeyecek kadar iri taneli olmalarıdır. Günümüzde kullanılan sistemik tarımsal zehirlerle bu geleneksek zararsız maddelerin organik tarımda kullanılmalarına izin verilmesinin sebebi budur.

Bunların elementel basit maddelerin yanısıra, tamamen mekanik olarak çalışan Akdeniz Meyve Sineği için geliştirdiğimiz hiç zehirsiz çalışan balık yemli sinek tuzaklarımız da vardır.  Bir plastik kavanoz içine koyduğumuz balık parçası kavanoz tepesindeki deliklerden sinekleri içeri çekmekte, giren sinek çıkmak için kavanoz duvarlarından gelen ışığa aldanarak içerde hapis kalmaktadır.

Bahçe Çalışma - 05

Aromatik bitkilerin örnekleri arasında bahçe etrafına ekilen ve kendileri zararlı böcek kaçırıcı aroma yayan kekik, sarımsak tütleri sayılabilir. Bunlar aşağıda görüldüğü üzere zaman zaman bizim tarafımızdan kurduğumuz seralarda çoğaltılmaktadır.

Bahçe Çalışma - 02 

Bitkisel preparatlar bizzat tarafımızdan bahçemizin içinde hazırlanan geleneksel tarım çözümleridir. Bunların arasında zanzalak (neem ağacı akrabası) suyu, sedir ağacı yağı, arap sabunu gibi çözümler sayılabilir.

Bahçe Çalışma - 03